• Black Vkontakte Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Pinterest Icon

#vaganovaprix

Tel: +7 (812) 456-07-65 (add 243 or 244) |  Email: info@vaganovaacademy.ru

© 2015 VaganovaPrix.com by Ilya Kuznetsov - ilyaballet

LAUREATES

1988  

 

  • 1 prize - Alla Dmitrieva, Irina Zelonkina, Yana Kazantseva, Dmitri Gruzdev, Andrei Evdokimov, Vadim Shumilov 

  • 2 prize - Anna Dorosh, Anastasia Dunets, Elena Kniazkova, Yri Belousov, Igor Markov

  • 3 prize - Olga Volobueva, Anna Polikarpova, Bazarkul Kiasinov, Maksim Chepik

1990  

 

  • 1 prize - Oksana Konobeeva, Uliana Lopatkina, Konstantin Osin

  • 2 prize - Ekaterina Berezina, Viktoria Ivanchenko, Ruben Bobovnikov, Petr Kolakov

1995 

 

  • 1 prize - Maya Dumchenko, Andrian Fadeev

  • 2 prize - Svetlana Zaharova, Alisa Sokolova

  • 3 prize - Igor Kolb, Dmitri Pihachev, Iosio Homura

1998  

 

  • 1 prize - Mikhail Iliin, Serjan Kaukov

  • 2 prize - Elena Chmil, Antom Korsakov

  • 3 prize - Ekaterina Osmolkina, Arsen Megrabian,

  • Diplomas - Takasi Aoki, Ekaterina Borchenko, Anatoli Stavrov, Hiromi Terasimo, Nadejda Ivanova, Tatiana Tkachenko, Anastasia Lomachenkova, Ekaterina Mikhailovtseva, Irina Pisarenko, Anton Lukovkin, Leonid Sarafanov, Sergei Upkin, Mivako Fudzito, Maya Yamasito

 

2002  

 

  • 1 prize - Polina Semionova, Mikhail Lobuhin

  • 2 prize - Olesia Novikova, Evgenia Obraztsova, Nanami Terai, Evgeni Lagunov, Vladimir Shkliarov

  • 3 prize - Ekaterina Krisanova, Alina Somova, Anastasia Stashkevich, Massimo Garon, Pavel Moskvito, Grigory Popov

  • Diplomas - Elena Vostrotina, Evgenia Emelianova, Natalia Ershova, Maria Kochetkova, Valeria Savvina, Matia Seletskaya, Ekaterina Sofronova, Aleksandra Surodeeva, Anna Sisoeva, Elisa Chepriani, Barat Akosh, Vyacheslav Lopatin, Imre Sarose, Taksim Chashegorov, Dastan Chinibaev

  • Special prize "Russian hope" - Elena Vostrotina, Natalia Ershova

 

2006  

 

  • 1 prize - Vadim Muntagirov

  • 2 prize - Maria Chugai, Anastasia Nikitina, Rihard Sabo

  • 3 prize - Elisaveta Cheprasova, Olga Golitsa, Masahiro Nakaya, Aidos Zakan

  • Special prize "Dudinskaya and Sergeev" - Viktoria Krasnokutskaya

2016

BOYS:

  • 1st place – Lee Sangmin

  • 2nd place – Chino Mark and Egor Geraschenko

  • 3rd place – Zagidullin Ervin

 

GIRLS, junior group:

  • 1st place – Bulanova Maria and Shimada Harui

  • 2nd place – Savelieva Svetlana and Yoshie Erina

 

GIRLS, senior group:

  • 1st place – Lee Soobin

  • 2nd place – Sevenard Eleonora

  • 3rd place – Park Seon Mee

 

VBA 1-year trainee placement: Markovic Anamarija and Takamori Miyu

 

Best partner – Lazarev Arsentiy

 

Diana Vishneva award – Smirnova Anastasia

 

Dudinskaya-Sergeev Fund award – Sevenard Eleonora

 

Prize of spectator sympathies "Grishko" – Chino Mark

Международный балетный конкурс Ваганова-При